Welcome to your online school library!

Omslagsbild från Amazon
Bild från Amazon.com

De små gröna / Sören Olsson, Leif Eriksson, Martin Svensson ; illustrationer: Andrea Femerstrand.

Av: Medverkande: Materialtyp: TextTextSpråk: Svenska Serie: Luna och superkraften. 8 Utgivningsuppgift: Stockholm : Bookmark förlag, 2024Beskrivning: 146 sidor illustrationer (colour) 21 cmInnehållstyp:
  • text
Medietyp:
  • unmediated
Bärartyp:
  • volume
ISBN:
  • 9789189820555
Ämnen: Genre/form: DDK-klassifikation:
  • 839.78 22 (machine generated)
Annan klassifikation:
  • Hcf
Sammanfattning: En tjuv går lös i Djupskogen Efter en galen ballongfärd till Djupskogen kan Luna och vännerna inte hitta Wille. Och han är inte den enda som är borta. Luna och vännerna reser med luftballong till Djupskogen. Det blir en mardrömsfärd och de tvingas nödlanda på okänd plats. När de klättrar ur ballongen är Wille spårlöst försvunnen och de möts av en märklig syn. Det myllrar av små varelser som kikar fram från sina gömställen. De kallas De små gröna och är snälla varelser med ett akut problem deras svampförråd krymper varje natt. Har de en tjuv mitt ibland dem? Hur ska vännerna hitta Wille igen, och värst av allt: vad ska Willes föräldrar säga om Wille inte kommer hem på kvällen? Och hur ska de kunna hjälpa de små gröna med sitt svampproblem? Luna har en plan, men det kommer att bli minst sagt klurigt. De små gröna är den åttonde delen i serien Luna och superkraften. Här blandas magi och häftiga superkrafter med vanliga problem, tankar och känslor som nioåriga Luna har. Här finns gott om humor, knasiga karaktärer och stark vänskap. - Bokus
Taggar från det här biblioteket: Den aktuella titeln har inga taggar från det här biblioteket. Logga in för att lägga till taggar.
Betyg
    Medelbetyg: 0.0 (0 röster)
Bestånd
Exemplartyp Aktuellt bibliotek Avdelning Hyllsignatur Ex.nummer Status Förfallodatum Streckkod Exemplarreservationer
Printed book Printed book IES Hassleholm F-3 Library Fiction F OLS (Liknande titlar(Öppnas nedan)) 1 Tillgänglig 397891898205551
Printed book Printed book IES Ostersund Fiction Fiction F Ols (Liknande titlar(Öppnas nedan)) 1 Tillgänglig 80074200318F9
Printed book Printed book IES Skelleftea primary Fantasy Fiction Primary School F Ols (Liknande titlar(Öppnas nedan)) 1 Tillgänglig 800710116489
Antal reservationer: 0

Originalupplaga 2024

En tjuv går lös i Djupskogen

Efter en galen ballongfärd till Djupskogen kan Luna och vännerna inte hitta Wille. Och han är inte den enda som är borta.

Luna och vännerna reser med luftballong till Djupskogen. Det blir en mardrömsfärd och de tvingas nödlanda på okänd plats. När de klättrar ur ballongen är Wille spårlöst försvunnen och de möts av en märklig syn. Det myllrar av små varelser som kikar fram från sina gömställen.

De kallas De små gröna och är snälla varelser med ett akut problem deras svampförråd krymper varje natt. Har de en tjuv mitt ibland dem? Hur ska vännerna hitta Wille igen, och värst av allt: vad ska Willes föräldrar säga om Wille inte kommer hem på kvällen? Och hur ska de kunna hjälpa de små gröna med sitt svampproblem? Luna har en plan, men det kommer att bli minst sagt klurigt.

De små gröna är den åttonde delen i serien Luna och superkraften. Här blandas magi och häftiga superkrafter med vanliga problem, tankar och känslor som nioåriga Luna har. Här finns gott om humor, knasiga karaktärer och stark vänskap.
- Bokus

Teknik från Koha