Welcome to your online school library!

Omslagsbild från Amazon
Bild från Amazon.com

I skogen / Eva Lindström.

Av: Materialtyp: TextTextSpråk: Svenska Originalspråk: Svenska Utgivningsuppgift: Stockholm : Alfabeta, [2024]Tillverkare: 2024Beskrivning: 24 onumrerade sidor illustrationer 23 cmInnehållstyp:
  • text, still image
Medietyp:
  • unmediated
Bärartyp:
  • volume
ISBN:
  • 9789150122916
Originaltitel:
  • I skogen
Ämnen: Genre/form: DDK-klassifikation:
  • F 23/swe
Annan klassifikation:
  • Hcf(yb)
  • Hc,u
Sammanfattning: Maggan, Snuten och Trim bor i en skog och där är det de som bestämmer. Men så en dag händer det något ... Det börjar med att björkarna och tallarna åker på semester. Sedan är det några aspar som ger sig av och tillvaron är sig inte riktigt lik längre. Trots att skogen de bor i försvinner så fortsätter Maggan, Snuten och Trim med sitt. Årstiderna kommer och går och till sommaren är träden tillbaka. Livet går vidare. En vacker, oförutsägbar och poetisk bilderbok i sann Eva Lindström-anda. Eva Lindström har gjort en lång rad bilderböcker och är en förebild för många bilderboksskapare både i Sverige och i andra länder. Hon har tilldelats en rad priser för sina böcker. 2022 tilldelades Eva Lindström Astrid Lindgren Memorial Award (ALMA-priset), det största priset som finns inom barn- och ungdomslitteraturen. -- Bokus
Taggar från det här biblioteket: Den aktuella titeln har inga taggar från det här biblioteket. Logga in för att lägga till taggar.
Betyg
    Medelbetyg: 0.0 (0 röster)
Bestånd
Exemplartyp Aktuellt bibliotek Avdelning Hyllsignatur Ex.nummer Status Förfallodatum Streckkod Exemplarreservationer
Printed book Printed book IES Sodra Anggarden Picture Books Fiction B LIN (Liknande titlar(Öppnas nedan)) 1 Tillgänglig 297891501229161
Antal reservationer: 0

Originalupplaga 2008

Maggan, Snuten och Trim bor i en skog och där är det de som bestämmer. Men så en dag händer det något ... Det börjar med att björkarna och tallarna åker på semester. Sedan är det några aspar som ger sig av och tillvaron är sig inte riktigt lik längre. Trots att skogen de bor i försvinner så fortsätter Maggan, Snuten och Trim med sitt. Årstiderna kommer och går och till sommaren är träden tillbaka. Livet går vidare. En vacker, oförutsägbar och poetisk bilderbok i sann Eva Lindström-anda.

Eva Lindström har gjort en lång rad bilderböcker och är en förebild för många bilderboksskapare både i Sverige och i andra länder. Hon har tilldelats en rad priser för sina böcker. 2022 tilldelades Eva Lindström Astrid Lindgren Memorial Award (ALMA-priset), det största priset som finns inom barn- och ungdomslitteraturen. -- Bokus

Teknik från Koha